Wersja domyślna Wysoki kontrast - +

Trener radzi, cz. 5

07.12.2021 00:00

Kolejna część cyklu. Dziś co nieco o truciźnie naszych czasów…

 

Prof. Richard Jacoby, członek amerykańskiej Rady Chirurgii Pediatrycznej, w swojej książce napisał: „Cukier – cichy zabójca. Jak pozbyć się uzależnienia od największej trucizny naszych czasów?”.

 

Czy wiesz, że na pięcioro dzieci – troje uzależnione są od cukru?! Czy wiesz, że podczas badań na gryzoniach uzależnionych od heroiny, podając w tym samym czasie cukier i heroinę, zwierzę wybierało cukier?! Czy wiesz, że w tym samym laboratorium, szczury po odstawieniu narkotyków leżały przez kilka dni przechodząc tzw. delirę, a szczury uzależnione od cukru, po odstawieniu tej białej substancji pozagryzały się?!

 

Cukier to uzależnienie XXI wieku. W dzisiejszych czasach dodaje się go do wszystkiego, by smakowało czy miało wygląd, np. pieczywo. Pracując w przedszkolu zapytałem szefowej kuchni: dlaczego dodajecie cukier do surówek z jabłkiem czy do buraczków. Otrzymałem odpowiedz: po prostu, by dzieci chciały jeść. A tak naprawdę chodziło o to, by rodzice płacili za posiłki, które powinny smakować. Sami niszczymy nasze pociechy, tworząc pokolenie „cukrzyków”, osób z insulinoodpornością, wadami serca, udarami czy otyłością.

 

Czym można zastąpić cukier? Słodzikiem? Ja tak zrobiłem i szczerze mówiąc, od roku walczę z uzależnieniem, jakim jest cola zero. Napoje tego typu zawierają słodziki oraz dużo chemicznych substancji. Może faktycznie nie uruchamiają one trzustki, jednak obciążają inne narządy w naszym organizmie (wątroba, nerki). Wielokrotnie powodują także agresję, wzdęcia i problemy jelitowo-żołądkowe. Jak ze wszystkim, dawkując większe ilości, powodują zagrożenie dla organizmu.

 

Bardzo często jest tak, że pilnujemy diety, a efektów brak, bo pomimo braku cukru na w napojach, węglowodanów jest tak dużo, że nasze proporcje odżywcze są zachwiane.

 

I ostatnie ostrzeżenie: wielu producentów dla pozyskania klientów, zwiększeniu zysków czy podążaniu za obecnymi trendami, nazywają potrawy fit, np. fit ciasto, które zawiera wielokrotnie więcej cukru niż tradycyjny przysmak łakomczucha.

 

Dlatego kochani – bądźcie czujni!