Wersja domyślna Wysoki kontrast - +

Trener radzi, cz. 7

21.12.2021 13:08

Tym razem o ważnym aspekcie, jakim niewątpliwie jest regeneracja organizmu.

 

Bardzo często słyszy się od podopiecznych: chodzę ostatnio niewyspana, nie mam siły, brak apetytu, stoję w miejscu itd. Tak, może to być sygnał alarmowy od ciała o braku regeneracji.

 

Dlaczego, Drogie Panie, pamiętamy o regeneracji włosów poprzez zabiegi u fryzjera, maseczki regenerujące skórę i to na rano, i na noc ? Dlaczego, Panowie, pilnujecie przeglądu auta, wymiany oleju? No właśnie, dlaczego?

 

W sporcie czy w odchudzaniu najczęściej zapomina się o rozgrzewce, rozciąganiu czy regeneracji. Bez regeneracji daleko nie zajedziesz! Mnóstwo procesów w naszym organizmie zachodzi podczas właśnie regeneracji. Podczas regeneracji odbudowują się komórki mięśniowe. Dlaczego to takie ważne? Ważne, bo odbudowują się włókna mięśniowe i zwiększają one swoją objętość. Pamiętaj, że silne i mocne mięśnie to naturalny spalacz tłuszczu. To dzięki nim zachodzą procesy w naszym organizmie. Nasze ciało, przemęczone, zwalnia wszystkie procesy, spowalnia trawienie, nasz metabolizm. Nie zamierzam straszyć. Musisz jednak zapamiętać, że regeneracja jest tak samo ważna jak dieta czy trening. Pamiętaj, by sen był głęboki i trwał do 8 h. Nie trenuj tych samych partii mięśniowych tego samego dnia. Kiedy zachodzi taka potrzeba, korzystaj z suplementacji, by przyspieszyć czy usprawnić niektóre procesy w naszym organizmie. Spożywaj po treningu więcej białka i węglowodanów, które dodadzą energii, by przyspieszyć regenerację.

 

Czas potrzebny na odpoczynek poszczególnych partii mięśniowych: klatka piersiowa 2-7 dni, barki 2-4 dni, plecy 3-7 dni, brzuch, triceps, biceps 2-4 dni, nogi 2-7 dni. Nie zapomnij, że ciało przemęczone podatne jest na kontuzję czy na choroby.

 

Wiadomo, że życie to wyścig szczurów. W szkole ścigamy się, by być naj, w pracy to samo, więc wiecznie na wysokich obrotach. Dlatego ustaw sobie głowę w kierunku odpoczynku. Tak by zatęsknić  np. za AquaStar. Wykorzystaj święta na wyczyszczenie głowy, naładowanie baterii. Trochę więcej snu, nawet zdrowego jedzenia, spacerów.

 

Ze świątecznym pozdrowieniem

Wasz trener :)