Wersja domyślna Wysoki kontrast - +

Trener radzi, cz. 11

25.01.2022 17:40

Dziś kolejna odsłona porad trenera. Czy uprawianie sportu jest zdrow

 

By uczciwie na to pytanie odpowiedzieć, trzeba rozróżnić minimum trzy rodzaje uprawianego sportu: sport wyczynowy, sport rekreacyjny (hobby) i sport celowy.

 

Sport wyczynowy to regularny trening od pięciu razy w tygodniu, polegający na przygotowaniach do zawodów czy to sylwetkowych, czy siłowych, sprawnościowych itd. Przy takim trybie treningowym zazwyczaj balansuje się na granicy swoich możliwości, niejednokrotnie osłabiając swój organizm, a co za tym idzie – narażenie na infekcję, kontuzję czy zarażenie np. grypą. Dlatego często izoluje się zawodników przed zawodami.

 

Kolejny rodzaj uprawianego sportu to "celowy". Tak go nazywamy, gdyż tyczy się osób, które z różnych powodów pracują nad swoją sylwetką. Zazwyczaj odchudzając się często jak w wyczynowym, organizm jest osłabiony w tzw. trybie „awaryjnym”, nim się zaadoptuje. Często w parze idzie dieta z deficytem kalorycznym, i to dużo za dużym.

 

Jeżeli jednak nie masz inspiracji mega zawodowych, nie marzysz o maratonach, walkach w klatce, ogromnych ciężarach, a chcesz być zdrowy, mieć dobre samopoczucie, to polecam sport rekreacyjny. Polega on także na regularnym trenowaniu, ale bez mega obciążeń ciała, praca tzw. "zakupowymi ciężarami", zdrowym odżywianiu bez chemii, pilnując odpowiedniej ilości tłuszczy, węgli czy białka.

 

Trening ma być pasją, odpoczynkiem dla głowy, zabawą dla ciała, która nas usprawni, zwiększy wydolność, spowoduje, że na długie lata będziemy cieszyć się zdrowiem, kondycją i wydolnością. Tego wam życzę!

 

Wasz trener, Krzysztof Kryj